Izoterma samochodowa

Dla firm, które zajmują się przewozem artykułów spożywczych izoterma samochód to najlepsze z możliwych rozwiązań. Dzięki nim mogą także przewozić artykuły mrożone, w tym między innymi mięsa, warzywa, owoce.

Warunki jakie spełnia izoterma samochodowa

mrożona żywność w izotermie samochodowej

Mrożona żywność

Istnieje pewien zestaw reguł, które mają spełniać samochody izotermy, aby mogły zostać dopuszczone do transportu drogowego, i aby kontrahenci mieli pewność, że dany przewoźnik spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania odnośnie samego transportu.

Sposoby przewożenia żywności reguluje umowa międzynarodowa ATP

Jej zawartość określa jakie środki techniczne należy podjąć i jakie warunki muszą spełniać samochody dostawcze oraz inne środki transportu żywności, aby mogły zostać dopuszczone do użytkowania na drogach. Umowa jest szczególnie ważna ze względów fitosanitarnych – warunki w niej zawarte określają jak przewożona będzie żywność pomiędzy krajami UE.

Transport żywności w izotemach

Izotermy samochodowe mają na celu odpowiednie zachowanie warunków w których żywność nie będzie ulegać psuciu się czy procesom gnilnym. W zależności od rodzaju przewożonego towaru mogą to być izotermy przeznaczone do głębokiego mrożenia, a którym w zupełności wystarczy zamknięcie w naczepie chłodniczej bez agregatora chłodniczego.

izoterma samochodowa wnętrze

Wnętrze izotermy

Dzięki zachowaniu międzynarodowych standardów możliwe jest transportowanie żywności w taki sposób, aby zminimalizować straty jakościowe, które mogą powstać w trakcie przewozu.

Izoterma samochodowa do przewozu lodów, mrożonek ale również leków.

Co więcej, izoterma samochodowa zazwyczaj używana jest przez producentów lodów, którzy wystawiając się na powietrzu, mają okazję serwowania swoim klientów zmrożonych posiłków. Pojazdy te nie są co prawda przystosowane do przewożenia wielkich ilości towaru, jednak ich zasada działania jest zwykle identyczna – podobnie jak budowa samochodów. Coraz częściej widujemy samochody dostawcze z naczepami izotermicznymi w których przewożone są również mrożonki. W izotermy samochodowe inwestują też sklepy oferujące dowóz świeżej żywności do domów klienta.

Zaletą izoterm jest to, że można ustawiać w nich odpowiednie temperatury, w zależności od tego, do jakich celów przewozowych wykorzystujemy nasz samochód. Regulacja ta dostępna jest w samochodach wyposażonych w termostat i agregat chłodniczy. Zwykle urządzenia te wmontowane są w konstrukcję zabudowy samochodu lub nad kabiną kierowcy. Aby zminimalizować obciążenie silnika i spalanie paliwa w samochodzie z izotermą agregaty posiadają własne baki paliwa i generatory.