samochód dostawczy koła

Wynajem samochodów – leasing konsumencki vs kredyt z banku

Posiadanie własnego samochodu jest w Polsce bardzo popularnym sposobem na szybkie i w miarę sprawne poruszanie się. Osoby zmotoryzowane mają w Polsce zdecydowanie łatwiej z uwagi na słaby rozwinięty transport publiczny, szczególnie w mniejszych miejscowościach oraz na przedmieściach. W porównaniu do miast europy zachodniej dojazd do pracy w dużym ośrodku miejskim środkami komunikacji publicznej jest konkurencyjny w stosunku do podróży własnym samochodem. W Polsce autobusy czy pociągi podmiejskie jakością usług nie dorównują transportowi publicznemu w krajach rozwiniętych.

Lepiej posiadać własny samochód?

Posiadanie własnego środka transportu jaki samochód osobowy daje użytkownikowi auta zdecydowanie większą swobodę i wolność w poruszaniu się. Bez większych ograniczeń można o każdej porze dostać się w wybrane przez siebie miejsce. Jak jednak sfinansować zakup samochodu?

Poza kupnem za zaoszczędzoną gotówkę można samochody kupić na kredyt. Polskie banki udzielają kredytów samochodowych na standardowych warunkach jak kredyt konsumencki. Zakupiony samochodów co prawda jest naszą własnością, ale pełnię praw nabierzemy do niego dopiero w momencie całkowitej spłaty kredytu. Finansowanie zakupu samochodu przez kredyt wiąże się z oprocentowaniem kredytu – kwota jaką finalnie zapłacimy bankowi będzie w skali roku o ok 10% wyższa niż koszt zakupu pojazdu. Dochodzi do tego spadek wartości pojazdu, który z każdym przejechanym kilometrem w teorii możemy odsprzedać za mniejsze pieniądze.

Kredyt konsumenci na samochód (szczególnie używany) to z jednej strony dobry sposób na szybkie wejście w posiadanie własnego auta, jednak należy liczyć się z ekonomią takiego rozwiązania – płacimy co roku więcej za samochód osobowy którego wartość systematycznie spada. Nie doliczamy tutaj kosztów bieżącej eksploatacji oraz niezbędnych napraw jakie pojawią się częściej przy zakupie używanego samochodu.

samochód osobowy na parkingu

W krajach jak Niemcy samochody osobowe leasingowane są również przez osoby prywatne

Leasing konsumenci vs kredyt samochodowy

Leasing konsumencki jest raczkującym w Polsce pomysłem na otrzymanie w użytkowanie pojazdu osobowego. Taki sposób finansowania samochodów jest bardzo popularny w Polsce wśród przedsiębiorców. Samochody leasingują zarówno małe firmy, osoby prowadzące działalność gospodarczą (również jednoosobową), jak duże firmy i korporacje dla pracowników mobilnych (handlowców). W niektórych krajach europy zachodniej rozwiązanie tego typu popularne jest też wśród konsumentów. W przeciwieństwie do kredytu bankowego leasingowany samochód może nigdy nie wejść w nasze posiadanie. Umowę leasingu samochodów konsumenci podpisują podobnie jak firmy w oparciu o rocznej limity kilometrów przejechanych, oraz czas trwania leasingu (wpływa to na stopień zużycia pojazdu w danym czasie, co determinuje cenę miesięcznej raty leasingowej). Zdecydowanym plusem tego rozwiązanie jest możliwość wyzbycia się kosztów amortyzacji samochodu – jego spadek wartości nie będzie naszym problemem – to firma leasingowa która jest właścicielem pojazdu wlicza to w koszty swojej działalności. Konsumenci nie muszą się również przejmować spadkiem wartości pojazdu za który płacą – po okresie umowy leasingowej mogą oddać samochód i wybrać nowy na kolejne lata leasingowania, lub wykupić pojazd za pozostałą kwotę.

Leasingowany samochodów nie jest moją własnością

Dla wielu osób pomysł płacenia za korzystanie z przedmiotu który nie jest i nigdy może nie być naszą własnością jest nie do pomyślenia. Jednak wiele osób podchodzi do leasingu konsumenckiego w sposób bardziej ekonomiczny – w kredycie samochodowym spłacamy całość pojazdu plus odsetki a po skończeniu kredytowania możemy np. odsprzedać pojazd jednak za zdecydowanie mniejszą kwotę niż wpłaciliśmy. Często kredytowanie samochodu rozciąga się na przestrzeni 5 lat. W tym czasie osoba leasingująca pojazd może w kwocie niższej niż rata za samochód nowy korzystać z 2 pojazdów w kolejnych umowach leasingowych. Nie może co prawda odzyskać części pieniędzy wpłaconych za samochód, jednak nie musi się również liczyć ze spadkiem wartości samochodu, oraz nie planuje przyszłych kosztów napraw etc.